Návod na pachy zveri

Návod na pachy zveri

Lovecké psy
Na dve strany aportu aplikujte pach (pár kvapiek, je to koncentrát, môžete ho riediť vodou 1: 2 alebo 1: 3), aport priviažte na šnúru a ťahajte ho po poli a cez porast. Začínajte s jednoduchou trasou a pokračujte k náročnejším. Cvičenie by mali byť krátke a príjemné. Buďte zaujatí a chváľte svojho psa. Akonáhle Váš pes začne prejavovať záujem o tento druh stopovania, umožnite mu sledovať prirodzené stopy, na konci ktorých môže skoliť korisť. Na dokončenie výcviku psa je to nevyhnutné. Vždy je užitočné nechať cvičiť neskúseného psa so skúseným ako záverečný krok v jeho výcviku.

Ako vycvičiť psa na lov pernatej zveri
Aby ste psa naučili stopovať, aplikujte pach na aport a ten potom priviažte na šnúru. Ťahajte ho porastom tak vysoko, aby ste ho na konci stopy mohli ukryť. Prvú stopu urobte krátku (cca 14m), záleží to hlavne na psovi. Postupne pokiaľ sa pes bude zlepšovať, vzdialenosť zväčšujte. Priveďte psa na vzdialenosť 18m od stopy a dajte mu povel, ktorý používate, keď má hľadať zver. Hovorte vzrušene a zvoľna bežte smerom k stope. Akonáhle stopu nájde, nechajte ho ju sledovať až na koniec. Pokiaľ stopu stratí alebo sa nechá rozptýliť, usmernite jeho pozornosť povelom napr. "Nájdi vtáka". Akonáhle aport nájde, privolajte ho píšťalkou a vzdiaľte sa od neho. Keď Vás dostihne, pochváľte ho kým drží aport a potom mu dajte povel, ktorý používate, keď má aport odovzdať. Pri každom ďalšom cvičení stopu predlžujte. Schovávajte aport na miestach, na ktorých sa vtáky obvykle vyskytujú, napr. v živých plotoch, vo vŕbach a podobne. Váš pes si tieto miesta čoskoro spojí s vtáčím pachom as možnosťou Vám urobiť radosť.

Cvičenie len aportovanie
Postupne zväčšujte vzdialenosti a rôzne typy povrchov, na ktorých cvičíte. Časom budete potrebovať pomocníka, ktorý bude stáť asi 90m od Vás. Nechajte ho vystreliť zo štartovacej pištole alebo zakričať "BANG" a hodiť aport. Počkajte kým aport dopadne na zem, a potom dajte povel, ktorým pre neho psa vyšlite (prines!, nájdi! a pod.). Môžete použiť aj píšťalku. Nechajte psa vystopovať aport. Akonáhle ho nájde, písknite povel "ku mne!". Skúšajte toto cvičenie v rôznom teréne. Naučte psa, aby pri hľadaní aportu neváhal prechádzať z jedného typu terénu a porastu do druhého. Rovnakú techniku používajte aj vo vode. Striedajte aportovanie z vody a z porastu. Minimalizujte chyby a nešetrite chválou. Používajte píšťalku, pretože jej zvuk sa nesie lepšie ako ľudský hlas, najmä vo vysokom poraste a vo vode. Pre stavače, ktoré už majú nejaký výcvik ale aj pre mnohé ďalšie psy, môžete aport umiestniť na poli bez toho, aby ste predtým vytvárali stopu. Nesmiete však dovoliť, aby pes videl kam aport umiestňujete. Ak vytvárate stopu alebo umiestňujete aport, musíte si vždy pamätať, kde stopa alebo aport je. Dobre si zapamätajte niektorý z objektov v okolí. Môžete tiež umiestniť na určitej ploche viacero aportov, aby ste psa naučili viacpočetnému hľadaniu. Vždy ho pochváľte, keď označí alebo prinesie každý jednotlivý kus. Pamätajte si, že pes chytá pachovú stopu z vetra. Je preto dobré zohľadniť smer vetra, než začnete s výcvikom. Pre psa je jednoduchšie ísť v určitom uhle k smeru vetra, ako ho mať priamo proti sebe alebo od chrbta.

Na vašom súkromí záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoNepovoľovať cookies